Projekty

« Projekty Obozy »

Uwaga, rusza program Go! online!

Nawet pandemia nie powstrzyma nas przed dotarciem do dzieci w szpitalach i domach. 

Zobacz jak się zapisać:

 

 

 

 

 

O GO! Program

Projekt GO! powstał w odpowiedzi na zapotrzebowanie szpitalnych oddziałów onkologicznych na zagospodarowanie wolnego czasu najmłodszym pacjentom. Intencją Fundacji Bátor Tábor Polska jest dotarcie do jak największej liczby dzieci dotkniętych chorobami nowotworowymi i ich najbliższych. Polski GO! jest naturalną kontynuacją węgierskiego projektu o tej samej nazwie, który z kolei został powołany do życia w ślad za tzw. hospital outreach programs amerykańskiej organizacji SeriousFun Children’s Network(założonej przez aktora Paula Newmana), do której należy nasza Fundacja.

Celem GO! jest przeniesienie w szpitalne mury doświadczeń podobnych do tych, które Fundacja dostarcza dzieciom przybywającym na nasze obozy w podbudapeszteńskim Hatvan (tutaj dowiesz się więcej o obozach organizowanych przez Bátor Tábor). Nasze działania opierają się na terapii poprzez rekreację, bowiem głęboko wierzymy*, że stawiając czoła wyzwaniom zawartym w przygotowanych aktywnościach, dzieci mają szansę zmierzyć się ze swoimi ograniczeniami i brakiem pewności siebie, a także spędzić czas w gronie rówieśników. Poprzez zabawę chcemy wywołać na ich twarzach uśmiech, dając tym samym siłę do dalszej walki z chorobą.

Rodzaje warsztatów

W ramach GO! przeprowadzamy dwa rodzaje warsztatów – Kasyno i Tobołek. Ze względu na odmienne możliwości infrastrukturalne szpitalnych oddziałów Fundacja postawiła na maksymalne wykorzystanie dostępnej przestrzeni. W Centrum Zdrowia Dziecka, które dysponuje obszerną świetlicą, prowadzone są zajęcia grupowe i dzieci same podchodzą do wolontariuszy ciekawe tego, co ci dla nich przygotowali, nierzadko zachęcone widokiem innych bawiących się już pacjentów. W Instytucie Matki Dziecka to wolontariusze odwiedzają dzieci w ich pokojach, przynosząc tobołki (stąd nazwa) pełne interesujących i kolorowych gier, mając w zanadrzu repertuar różnorakich zabaw.

Częstotliwość i czas trwania warsztatów

Ze względu na możliwości Fundacji i napięte grafiki szpitalnych oddziałów na obecną chwilę Fundacja przeprowadza trzy warsztaty w miesiącu (dwa w Centrum Zdrowia Dziecka i jeden w Instytucie Matki i Dziecka). Warsztaty organizowane są w dniach roboczych, w godzinach popołudniowych i trwają od 2-3 godzin. Po zakończonych zajęciach, wolontariusze z reguły udają się na krótkie spotkanie w celu omówienia wrażeń z wizyty na oddziale i wymiany doświadczeń w szerszym gronie pod okiem koordynatora z ramienia Fundacji.